HERMES Erasmus+

Właśnie rozpoczęliśmy pierwszą mobilność w ramach projektu Erasmus+ HERA. Uczniowie wraz z nauczycielami pojechali do Lentini na Sycylii. Podróż była długa, ale szczęśliwie wszyscy dotarli na miejsce. Z niecierpliwością czekamy na zadania przygotowane przez naszych włoskich partnerów.

Zachęcamy do śledzenia naszej erasmusowej przygody.

Dzień 1

W poniedziałek pojechaliśmy z pierwszą wizytą do szkoły Instituto Comprensivo Ricardo da Lentini. Zostaliśmy serdecznie powitani przez dyrektora szkoły, a zaraz potem włoscy uczniowie wykonali koncert tradycyjnych pieśni i piosenek. Usłyszeliśmy ich hymn narodowy, hymn europejski, pieśń szkoły oraz piosenkę "Azzuro". Następnie przeszliśmy na salę gimnastyczna, gdzie obejrzeliśmy uczniów tańczących tradycyjny sycylijski taniec tarantella, a następnie do nich dołączyliśmy (dobra kondycja jest wskazana😁)
Potem przyszedł czas na sportowe gry i zabawy integracyjne, podczas których świetnie się bawiliśmy oraz warsztaty artystyczne polegające na malowaniu obrazków z symbolami Sycylii i tradycyjnymi lokalnymi wzorami. Wszystkie prace są przepiękne!

Dzień 2

Dzień rozpoczęliśmy od spotkania z Panią Burmistrz Lentini. Następnie udaliśmy się na spacer z przewodnikiem po Lentini, podczas którego oglądaliśmy sztukę uliczną - malownicze murale, oraz słuchaliśmy historii związanych z każdym malowidłem. Uczniowie wspólnie rysowali wybrane dzieło, które ich najbardziej urzekło. Sycylijskie murale są tworzone przez artystów z różnych krajów, którzy odwiedzają Sycylię. Miasto wydaje im zezwolenie na malowanie muralu na wybranej ścianie. Często są to prace wykonywane wspólnie przez dwóch artystów (collaborative work). Nasi uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach, malując jeden z wybranych przez siebie przykładów street art.

Jednym z zadań naszego projektu HERA są działania ekologiczne. Przed pierwszą mobilnością wszyscy uczestnicy projektu wykorzystywali nakrętki, aby stworzyć sztukę użytkową. Uczniowie z Sycylii przygotowali przepiękne i kolorowe osłonki na doniczki, które dzisiaj zostały przez nas wykorzystane do posadzenia roślin.

Dzień 3

Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Udaliśmy się na wycieczkę, aby zobaczyć starożytne greckie świątynie w Agrigento oraz piękne ogrody Kolymbethra. To było jak podróż w czasie do starożytności.

Dzień 4

Dzień 5

Dzisiaj rano przyszedł dla nas czas pożegnania. Trudno jest nam się rozstać z naszymi nowymi przyjaciółmi. Dziękujemy za wspaniały tydzień i już z niecierpliwością odliczamy dni do mobilności w marcu - tym razem w Polsce!